تبلیغات
چرکنویس های یک احمق مالیخولیایی - قهرمان بدون نام

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ

منسوب به محمد امیر فیض آباد ... اینجا نوشتن و اندیشیدن آزادِ آزاد

چهارشنبه 15 شهریور 1391
نویسنده : محمد امیر فیض آباد نظرات ()

قهرمان بدون نام

کلمات کلیدی : جام جهانی , المپیک , پارالمپیک ,


جام جهانی

المپیک

پارالمپیک

سه رویداد مهم ورزشی به حساب می آیند. در هر سه این رویداد ها هزینه های هنگفتی صرف مراسم های خاص و تجلیل ها و دیگر مسائل می شود. اما با این همه از نظر من این سه موضوع سه تفاوت جالب با این همه تشابه دارند

جام جهانی: رویداد ورزشی برای ستاره ها. آنهایی که به اندازه کافی معروف و پولدار هستند و مردم دنیا اصولا با چهره های آنها آشنایی نسبی دارند. اصولا آنها به زمین های مسابقه می روند تا با خودنمایی، جای بیشتری در قلب هواداران خود پیدا کنند و هواداران بیشتری را جذب کنند.اصولا همه ما اسم کامل این بازیکنان، درامد هر ساله، اسم خودرویی که سوار می شوند، علاقه های شخصی آن ها و هزاران آمار ریز و درشت از آن ها را در حافظه خود جا می دهیم. اما انگار مدل های مو و شقیقه و ریش آنها بیشتر مد نظر تماشاگران و هواداران است تا بازی آن ها. انگار الگو برداری از ظاهر این ها یکی از سرگرمی های این مردم شده است. خلاصه، همیشه در حافظه کوتاه و بلند مدت این مردم جا خشک کرده اند این ستاره های بی فروغ.

المپیک: مصافی برای مطرح شدن. مکانی برای دیده شدن. اینجا همان جایی است که نوشاد حضور پیدا میکند، سعید عبدولی گریه می کند. اما همانطور که آرام آمدند، آرام هم می روند. این ها تا حدودی شناخته می شوند. شاید این ها کسانی هستند که به جای این که به ما مدل های مو و لباس خود را نمایش دهند، به دنبال نمایش داده پهلوانی و قهرمانی هستند. این ها آمده اند که با تلاش به بالا صعود کنند، بدون هیچ چشم داشتی از کسی.

پارالمپیک: ...

-          هی بازی فوتبال 5 نفره رو دیدی؟

-          ها؟ فوتبال 5 نفره؟؟؟ مگه بازی چندتا اخراجی داشته؟

-          نه دیونه. این بازی، یه نوع فوتباله برای نابیناها. تازه فوتبال هفت نفره هم هست. اون مخصوص معلول ها هست.

-          !!!

-          مگه تو مسابقات پارالمپیک رو نگاه نمی کنی؟

-          نه. جدی انقدر جالبه؟ آخه خیلی خوب پوشش داده نمی شه.

-          چی بگم. آره خوب پوشش داده نمی شه. حق داری برای مسابقات جام جهانی و یا المپیک وزنه برداری، همه بازیکن ها رو نشون میدادن تا نوبت به ورزشکار ما برسه. اما ... اما این جا نه. فقط همون لحظه وزنه زدن ورزشکار ما رو نشون می دن. نمی دونم انگار با وجود این همه طلا، هیچ جذابیتی توی مسابقات پارالمپیک نمی بینن.

آره. این اوضاع ورزشکارانی است هیچ وقت نخواستند خود را به نمایش بگذارند. این ها همان هایی هستند که فریاد میزنند، با داشتن یک پا هم می توان قهرمان شد. حتما برای گل زدن دو چشم نیاز نیست، بدون چشم هم گل می کاریم. اکثر این ها همان هایی هستند که 28 سال پیش طلای خیلی خوش رنگی گرفتند و فراموش شدند و امروز هم باز طلایی شدنشان فراموش ...  این ها اگر الگوی من باشند، هر روز قد می کشم. این ها همان هایی اند که ... که با هر چه طلا سکوت می کنند. هنوز ... سکوت می کنند.

اگر یک معلول در یک مسابقه دو اول نشود، حتما خودش مقصر بوده. ... ژان پل سارتر

امضاء: یک احمق مالیخولیایی